3 Haziran 2011 Cuma

Hastane Kliması Kanal Tasarım Kaideleri..

Merhaba arkadaşlar,


Bu yazımda sizlerle özellikle havalandırma ve iklimlendirme tesisatlarında uzmanlık gerektiren Hastane Kliması ve kanal tasarım easları ile bilgiler aktaracağım, Konfor klimasından ayrı olarak katı kural ve disiplinler içinde tasarlanması gereken hastane kliması yeni yayınlanan dökümanlar, MMO, TTMD, vb. katkıları ile bir standarda oturuyor. Bugün özellikle kanal tasarımında dikkat edilmesi gerkeen hususlara değinmek istedim.
Kanal düzergah, özel parça seçimi ve yerleşimi gibi hususlar özellikle türbülansa bağlı olarak parçacık birikimini engelliyecek şekilde projelendirilmelidir.
Mümkün olduğu kadar kısa hatlar ve özellikli zonlara hitap edicek şekilde klima santrali yerleşimi yapılmalı, kanal hattı değişik sınıf ve kullanım alanına sahip mahaller yerine bir zoe hitap edicek şekilde projelendirilmelidir.
Klima santralleri mümkünse kat bazında ve ilgili zona tek başına hitap edicek şekilde projelendirilmelidir.
Hava kanalları pürüzsüz ve 1. sınıf kaliteli malzemelerden imal edilmeli, eğer flex kanallar kullanılacak ise 1,5m-2m aralığına kadar kullanılması tercih edilmelidir.
Özellikle operasyon ve ameliyathane gibi mahallerde DIN24194-2 sızdırmazlık sınıfı III, diğer mahaller için besleme kanalları DIN 24194-2 ve sızdırmazlık sınıfı II ye göre projelendirilmelidir.
Hava kanalları tasarımı ve müdahale kapakları, kanalların kolay erişilebilir, silinebilir, dezenfekte edilebilir şekilde yapılmalıdır.

Gerekli yerlerde sızdırmaz temizleme kapakları yerleştirilmelidir.
Birdaha ki yazıda görüşmek üzere, Hoşcakalın..


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder