6 Nisan 2012 Cuma

Isı Kazancı / Soğutma Yükü Hesabı V

Merhaba arkadaşlar, bugünkü yazımızda ısı kazancı hesabı yapmaya ve ısı yükü bulurken dikkat etmemiz gereken hususlara bir bakış yapmaya devam edeceğiz.


Tablo.7 'de çeşitli yönlerdeki değişik ağırlıklarda güneşe maruz ve gölgedeki koyu renkli duvarlara ait, günün çeşitli saatleri için Ate eşdeğer sıcaklık farkları gösterilmiştir. Tablo.8 'de farklı ağırlıktaki güneşe maruz ve gölgedeki koyu renkli çatılara ait, günün çeşitli saatlerindeki Ate eşdeğer sıcaklık farkları gösterilmiştir. Tablo.9 'da ise, farklı şartlardaki eşdeğer sıcaklıklara uygulanacak düzeltme değerleri verilmiştir.


Tablo.7 ve Tablo.8'de, 40°C kuzey enlem ve Temmuz ayındaki güneş ısısı, dış günlük sıcaklık farkı 11.1 °C, Maksimum dış sıcaklık farkı 35°C (KT) ve iç dizayn sıcaklığı 26.7 °C (KT) alınmıştır. Dış-iç sıcaklık farkı 8.3 °C 'dir. Duvar ve çatılar, absorptiviti katsayısı a=0.90 olmak üzere koyu renkli alınmıştır. Açık renkler için a=0.50, orta renkler için a=0.70 kabul edilmiştir. Zaman için güneş zamanı alınmıştır.


Yapı bileşeni malzemelerinin özgül ısısı yaklaşık 0.2 Kcal/kg°C (0.84 kJ/kg°C) alınmıştır. Tipik duvar ve çatıların ısıl kapasitelerinin, birim ağırlıkları ile orantılı olduğu kabul edilerek enterpolasyon kolaylığı sağlanmıştır.
Tablo.7 ve Tablo.8 'den alınacak eşdeğer sıcaklık farkları, duvar ve çatı toplam alanları ile çarpılarak, yaz süresince geçen ısı kazancı bulunur.


Q = A x K x Ate tip denklemi ile ısı kazancı bulunur.


Bu bağıntıda ;


A ; Duvar veya çatının alanı (m2)
K ; Duvar veya çatıya ait toplam ısı geçirme katsayısıdır, Watt/m2 Ate ; Duvar ve çatıya ait Tablo.7 ve
Tablo.8 'den alınan eşdeğer sıcaklık farkları (°C).


Tablo.7 ve Tablo 8 aşağıda dikkanize sunulmuştur.

Tablo7. Güneşe maruz ve gölgedeki koyu renkli duvarlara ait ısı kazançlarının hesaplanabilmesi için (Ate) eşdeğer sıcaklık farkları.
(KT), dış hava sıcaklığı 35 °C (KT), günlük sıcaklık farkı 11.1 °C, 24 saatlik sürekli işletme. Temmuz ayı ve 40° Kuzey enlem esas alınmıştır.)

 


Tablo.8. Güneşe maruz ve gölgedeki koyu renkli çatılara ait ısı kazançlarının hesaplanabilmesi için (Ate) eşdeğer sıcaklık farkları °C.
(iç oda 26.7 °C (KT), dış hava sıcaklığı 35 °C (KT). günlük sıcaklık farkı 11.1 °C, 24 saatlik sürekli işletme. Temmuz ayı ve 40° Kuzey enlem esas alınmıştır.)

Bir daha ki yazıda buluşmak üzere, hoşcakalın..

1 yorum: