3 Haziran 2014 Salı

MTH Püf noktaları-2

 

Proje tasarım safhaları içerisinde MTH paket yazılının sağladığı kolaylıkları ve süprizleri daha detaylı paylaşacağımız MTH Püf noktaları yazı dizimizde yeni bir konu ile sizlerle birlikteyiz. Bu yazımızda hesaplamaları tamamlanmış bir ısı kaybı veya ısı kazancı dosyası içerindeki Isı iletim katsayılarındaki değişiklik isteklerinin nasıl saniyeler içinde yapıldığını göreceğiz

Bildiğiniz gibi proje tasarım aşamasında özellikle Türkiye’de yetersiz veriler ile işe başlandığı için iş, tamamlanmadan önce bir kaç sefer revizeye uğruyor, özellikle ısıl yüklerin bulunmasından sonra meydana gelen yapı bileşeni değişiklikleri, k değerlerinin değişmesi, yapı bileşeni kesitinin değişmesi, kapı ve pencereler için k değerlerinin değişmesi, cam veya çerçeve bilgilerinin değişmesi, hesapları hayati şekilde etkiliyor.

MTH Paket yazılımı bünyesindeki Aletler menüsünde bulunan sihirbazlar vasıtası ile istenilen kriterlere uyan mahaller için değişiklikler, bir kaç saniye içerisinde gerçekleştirilir. Üstelik yeniden hesap yapmaya gerek kalmadan ilgili değişiklikler hesaplara otomatik olarak yansıtılır.

Isıkaybı hesabı bitmiş bir mahalde PE-5 pencere bileşeninin Isı iletim katsayısı değerinin 2.2 W/m2K den 2.5 W/m2K’e değiştirilmesi istendiğinde izlenecek işlem basamakları aşağıda dikkatinize sunulmuştur. Bir mahal de olsa, yüz mahalde olsa ilgili işlem saniyeler içinde sonuçlandırılır.


Salon adlı mahalde PE-5 bileşeni ısı iletim katsayısı 2.2 W/m2K

Ana Menüdeki Aletler komutu altından Yapı bileşeni ekle/çart sihirbazı komutu verilir.

 


1-Opsiyonlar içinden Yapı Bileşeni olan seçilir ve İleri tuşuna basılır.

Bu işlem ile Yapılacak işlemlerin hangi cins bilgiler içinden olacağı seçilir.

 


2-K Değerini değiştirmek istediğimiz için Değiştir opsiyonu seçilir.

Değiştirme işlemi ile birlikte var olan bilgiler arasından işlem yapılacaktır. İleri tuşu ile sihirbaz içinde ilerlenir.

 


3- Yapılacak işlemlerin hangi mahallerde etkili olmasını istediğimize dair seçim bu kısımda yapılıyor

Mahallerin özelliklerine göre seçim yapılacak ise ilk opsiyon seçilir, farklı özelliklerde mahaller içerisinde bir işlem yapılmak isteniyorsa, Hesaplanan Listesi penceresindeki listeden Shift veya Ctrl tuşları yardımı ile çoklu seçim yapılır ve sihirbaz bu seçimin ardından açılır.

 


4- Seçim kriterinden uygun bir kriter seçilir.

Mahal No, Adı, Alanı, Sıcaklığı, Katı, Kotu, vb. değerler içerisinden bir tanesi seçim kriteri olarak belirlenir ve değeri kısmına yazılır. Bu örnekte Seçim kriteri Mahal adı, Değeri ise SALON’dur.

 


5- Yapı bileşeni tipi ve seçim kriteri belirlenir.

Yapı bileşeni tipi açılır listeden daha önceden tanımlanan ve hesap içerisinde kullanılan ısı iletim katsayıları arasından değiştirmek istediğimiz bileşen seçilir. Bileşen seçim kriteri için en uygun değer seçilir, bu örnekte K değeri olarak işaretlenmiştir. Bulunması ve değiştirilmesini istediğimiz eski değeri bu kısma yazıyoruz. Bileşen seçim kriteri k değeri dışında Bileşen işareti, Yön, dt, uzunluk, yükseklik, vb. ısı iletim katsayısını niteliyen başka bir değerde olabilir. Aynı pencere üzerindeki Sadece seçtiğim değişsin, işaret kutusunu işaretliyerek yapacağımız işlemin ısı iletim katsayısı ile kısıtlı olmasını sağlar, bu bilgi seçili değilse değişiklik tüm niteliyen değerler için  yapılır.

 


6- Yenilenmesini istediğimiz ısı iletim katsayısını ilgili kutucuğa 2.5 olarak yazıyoruz, Bir önceki işlemde sadece seçtiğim değişsin işaret kutusu seçili olduğu için bileşenin diğer özellikleri dikkate alınmıyacak. Bitir tuşu ile yaptığımız seçimleri MTH’a tanıtıyoruz.

 


Sihirbaz yapılan seçimler doğrultusunda çalışıyor ve seçtiğimiz kriterlere uyan mahaller ve bileşenler için gerekli değişiklikleri otomatik olarak yapıyor.

Saniyeler içinde revizyon işlemi tamamlanıyor. MTH ile hesap yapmanın ne kadar kolay olduğuna şaşıracaksınız.

Bir daha ki yazıda görüşmek üzere, hoşcakalın..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder