30 Haziran 2015 Salı

Geleceğin Meslekleri / Unutulan Meslekler..

 

Merhaba arkadaşlar;

Bugün konu dışı bir yazı ile karşınızdayım. Günümüzde aileler çocuklarının eğitim haritasını çıkatırken sık sık gazetelere manşet olan geleceğin meslekleri doğrultusunda bir eğitim tercih ediyorlar. Geleceğimizi şekillendirecek ve bizi refaha taşıyacak olduğu idda edilen geleceğin meslekleri arasında lojistik, genetik, digital dünya gibi genel başlıklar var. Allah eğitim çağındaki tüm öğrenci kardeşlerimize kolaylıklar, ailelerine de sabır versin.

Bunun yanında bir de eğitimi alınmış ama artık unutulmaya yüz tutmuş kadim meslekler var. Aslında bu meslekler halen geçer akçe, yalnız mesleğin yükü artık makineler ve seri üretim elegeçirmiş durumda. Aslında her meslek bir sanattır. En iyi şekilde icra etmek için bilgi, tecrübe ve sabır gerekir. Mesela kunduracılık. günde binlerce ayakkabı üreten fabrikalar ve işletmeler var. ama en değerli ayakkabılar yinede ustaların elinde şekillenenler.

Mekanik tesisat alanında ki projecilikde, unutulan mesleklerden. Sebebine gelince, piyasaların artık kaliteden ziyade ucuzu tercih etmesi. Doğru projelendirilmemiş bir imalat isterse som altından olsun planlanan işi yapamıyacağı aşikardır.

Mekanik tesisat alanında ki projecilik neden unutuluyor, adeta ölüyor derseniz tek müsebbi ödeme ahlakından yoksun piyasadır diyebiliriz.

Uzmanlık alanlarımızdan bir tanesi olan mekanik tesisat projeciliği konusunda 1989’dan beri çalışıyoruz. Devamlı yeniyi iyiyi, güzeli takip ederek bilgi birikimimizi arttırıyor ve hizmetlerimize hız, kesinlik ve güven katıyoruz. Ama bunlara talep var mı?

Tüketim toplumu olmaya çok çabuk adapte olan Türk halkı için malesef kalite anlayışı hiç bir anlam ifade etmiyor. Ucuz ve erişilebilir her ürün mesebine bakılmadan tüketiliyor. Aynı şartlar mekanik tesisat işleri içinde geçerlidir. Tüm binanın yüzeyini kaplayan split klima dış üniteleri yapıyı çirkinleştirmek için asılmış süsler gibi. Ne demiş bir düşünür, her güzelin bir kusuru var, onunki de çirkin olmak.

Arkadaşlar mühendislik de bir sanattır. Uygun ve kaliteli çözümü en optimum fiyat ile sunmayı amaç edinir. Ancak ödeme ahlakından yoksun piyasa şartları yüzünden kaliteli çözümleri sunmak artık biz projecilere bir külfet olmaya başladı. Bu külfeti uzun süre sırtlayamayan sektör çalışanları ise bir bir yaprak dökümü ile mesleğin farklı branşlarına geçiyor veya sektörden ayrılıyor.

Geleceğin meslekleri tabiki ufkumuzu açıcak ve daha iyi bir hayatın anahtarı olacak, ya şimdi işimize yarayan ve günümüzü şekillendiren unutulan meslekleri icra edenler olmazsa ne olacak. Umarız milyon dolarlık projeler tasarlanırken ihtiyaç duyulan kalitenin farkına varılır ve mekanik tesisat projeceleri hak ettikleri mertebeye erişir.

Bir daha ki yazıda buluşmak üzere, Hoşcakalın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder