27 Temmuz 2016 Çarşamba

MTH Güncellemesi : Isı Yükü Hesabı Bölgeleme


Merhaba arkadaşlar;


MTH paket yazılımı ile ilgili güzel bir güncellemeyi paylaşmak istiyoruz bugün. MTH Modüleri içerisinde önemli bir yere sahip Isı yükü (kazancı) hesabı programında Bölgeleme penceresi yapısına ek bir özellik kazandırdık. Belli mahallerin bir araya getirilerek bir bölge (zone) oluşturulmasına imkan tanıyan bu pencere ısı yükü hesabının önemli adımlarından bir tanesidir.

Isı yükü hesapları içerisinde binayı oluşturan bir çok farklı mahalin bir araya gelerek bölge kavramı içinde analiz edilmesi ile çok daha efektif yükler elde edilerek bina soğutma yükünün kolaylıkla bulunması hedefleniyor. MTH için Isı yükü hesabı yazılımının tabii olduğu Eşdeğer sıcaklık farkı yöntemi (CLTD) içerisindeki işlem basamaklarından bir tanesi olan Bölgeleme (Zone) işlemleri yazılım içerisinde ki özel bir pencereden yapılıyor.























Bu pencere içerisinde var olan kısımlardan bir tanesinde Bölge için bir tanım belirleniyor ve ağaç listeye alınıyor. Daha sonra ısı yükü dosyasını oluşturan mahaller arasından uygun olanlar işaretlenerek bu bölge altına seçiliyor. Bir bölge altında listelenen mahaller ise Tüm mahaller listesinden kaldırılarak bir mahalin birden fazla bölge altına seçilmesi önlenmiş oluyor.

Bu yöntem gayet kullanışlı ve hızlı olsa da bazı durumlarda mesela yüzlerce mahalden oluşmuş bir yapı içerisinde belli tip mahallerde soğutma yapılmak istenmesi gibi, el oyalayıcı bir sürece dönüşebiliyordu. Bölgeleme penceresine eklenen yeni bir sekme ile bu konu hakkında da bir ar-ge çalışması yaparak sizlerin beğenisine sunuyoruz.























Yeni sekme ile beraber Tüm mahaller listesinde listelenecek mahallerin tipleri belirlenebiliyor. Bu sekme üzerinde yer alan kat no belirlenebilir veya * ile tüm katlar içinden seçim yapılması sağlanabilir. Yine mahal adı açılır listesinden belli bir bölge altına seçilecek özel mahaller listelenebilir. Örnek vermek gerekirse bir konut projesinde Sadece Salon ve Ebeveyn Yatsak odalarında ki soğutma yüküne ihtiyaç varsa oluşturulacak bölge içerisine sadece bu mahallerin dahil olması bu yöntem ile sağlanabilir.

Bir dahaki yazıda buluşmak üzere, hoşçakalın.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder