22 Şubat 2018 Perşembe

BIM Nedir?

Merhaba arkadaşlar,
Bugün ki yazımızda BIM nedir sorusuna cevap arayıp, proje tasarım ve geliştirme süreçlerine katkısına göz atacağız. Yurt dışı pazarlarda uzunca bir süredir etkin olarak kullanılan BIM çözümleri ve ülkemizde ki yansımalarına da değineceğiz.

BIM Building Information Modeling en temel tanımı ile; birbirinden farklı projelerin tasarımında, inşasında ve sürdürülmesinde görev üstlenenlerin ortak olarak yararlanabileceği bir bilgi paylaşım sürecidir. Ülkemizde büyük eksikliği hissedilen disiplinler arası çalışmanın en üst seviyesi olarak da adlandırabiliriz.

Yapı Bilgi Modellemesi, Yapı Bilgi Sistemi ile Bina modeli ve tüm tasarım belgeleri, her şeyin birbiri ile bağlantı halinde yer aldığı entegre bir veri tabanında tutulur. MTH paket yazılımı ülkemizde ki BIM çözümlerinin en yetkinlerinden birtanesidir. Farklı profesyonellikde ki kullanıcıların aynı anda proje üzerinde çalışabileceği ve tüm bilgileri birbirlerinin kullanıma açabilecekleri bir seviyededir.

Ülkemizin en gelişmiş BIM çözümü olan MTH paket yazılımı ile işverenlerden mühendislere, müteahhitlerden mimarlara projede görev yapan farklı aşama ve katmanlardaki herkes projenin süreciyle ilgili güncel bilgilere ve detaylara kolayca ulaşabilmesiğ sağlanmıştır.

MTH paket yazılımı ile BIM süreçleri içerisinde Proje verilerinin sürekli olarak eşitlenmesi için ilave çaba göstermek gerekmez ve çizimler ile proje belgelerinin hizalı olarak tutabilmesi için manuel olarak hiçbir müdahale etmeye ihtiyaç olmaz.

BIM dendiğinde ilk etapta akla karmaşık projelerle ilgilenen büyük firmalar gelse de Yapı Bilgi Sistemi, gelecekte var olmak, kaliteli işler ortaya koymak ve işlerini büyütmek isteyen her işletmenin kullanması gereken bir sistemdir.

MTH paket yazılımı ve BIM çözümleri için daha detaylı bilgi için lütfen [burayı] tıklayınız.

Bir daha ki yazıda buluşmak üzere, hoşçakalın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder