26 Ekim 2018 Cuma

Büyük ilerleme : MTH Birim Sistem yapısına muhteşem ek OTTOMAN Birim Sistemi.

Merhaba arkadaşlar;


Bugün ki yazımızda MTH Bünyesinde ki büyük bir değişiklikle ilgili sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Bildiğiniz üzere MTH Paket yazılımında ki bütün bilgi girişlerimiz SI (Système international) birim sistemi dahilinde yapılıyor.

Uluslararası Ölçüm Sistemi ya da Uluslararası Birim Sistemi (Fransızca: Système international d'unités, kısaca Sİ), 1960'taki "Ağırlıklar ve Ölçümler" genel konferansında tanımlandı ve buna resmi bir statü verildi. Bu sistem bilimde ve teknolojide kullanmak üzere önerilmiştir. SI'in genel kabulü, teknik iletişimi kolaylaştırmaya yöneliktir.

SI birim sistemini uluslararası birim sistem olarak da tanımlıyabiliriz. Bu birim sistem dahilinde ki tanımlar sayesinde sayısal büyüklükler dünyanın her yerinde kullanılabilir hale gelmiştir. Bu birim sistem içindeki bazı genel tanımlamalar şu şekildedir

Sİ Temel Birimleri
Fiziksel NicelikBirimin AdıSembol
Uzunluk
Kütle
Zaman
Elektrik Akımı
Sıcaklık
Aydınlanma Şiddeti
Madde Miktarı
metre
kilogram
saniye
amper
kelvin
kandela
mol
m
kg

s
A
K
cd
mol

Ülkemizde de genel geçer birim sistem olarak kullanılmaktadır. MTH Paket yazılımı dahilinde kullanılan bütün veri girişleri SI birim sisteminde olmakla beraber desteklenen modüllerde çıktılar üzerinde birim sistem değiştirilebilmektedir.

Büyük yenilik ile kullanıcılarımız Osmanlı birim sisteminde yazıcı çıktısı alarak onay kurumlarında ve projelerinde bu bilgileri kullanabilecekler.

Ecdadımızın kullandığı birim sistemler ile geliştirilecek projeler ile şanlı günlere döneceğimiz inancımız tamdır.

Yeni yanınlanan güncelleme ile birlikte MTH Paket yazılımı içinde ki Seçenekler/Ayarlar/Birimler sekmesinden ulaşacağınız OTTOMAN Birim sistemini seçerek destekleyen modüllerde çıktılarda bu birim sistemini kullanabilirsiniz.


 

Üzücü bir gerçek olarak Osmanlı birim sisteminde desteklenen değişken sayısının az olduğunu belirtmek zorundayız. Bu sebeble bazı fiziksel niceliklerin tam karşılıkları bulunmadığından tavsiye etmek zorunda kaldık. OTTOMAN birim sisteminde desteklenen fiziksel niceliklerin tanımları şu şekildedir

SI Ottoman Dönüşüm
Uzunluk m Arşın Ar m x 0.758
Sıcaklık C Hararet Ha C + 273
Isıl yük Watt Bahur Ba w x 3.03
Ağırlık kg Okka Ok kg x 0.780


Yeni birim sistemler ve nice değişiklikler için bizi takip edin.

Bir daha ki yazımızda buluşmak üzere hoşçakalın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder