30 Ocak 2019 Çarşamba

MTH yazılımının 25.ci Onur Yılı


Merhaba arkadaşlar;
1994 senesinde başladığımız MTH yolculuğumuza 2019 senesinde piyasalara 25 yıldır hizmet vermenin onurunu yaşayarak devam ediyoruz. 7000'i geçen lisanslı kullanıcısı ile MTH paket yazılımı piyasada lider hesap yazılımı olma ünvanını yine elinde bulunduruyor.

Ticari olarak extra çaba sarf ettiğimiz MTH çalışmalarında Türkiye tarihinin en büyük krizi ile piyasalara merhaba dedik.


5 Nisan 1994’te hükümet dengeleri yeniden kurmak amacıyla yeni kararlılık önlemleri paketi ilan etti. Dövize olan akımı kesmek ve kısa dönemli kamu borçlarını ödeyebilmek için Mayıs 1994 tarihinde %400 faizli borçlanma kağıtlarını piyasaya sürmek zorunda kaldı. Dengeleri düzeltmeden yapay yolla faiz oranlarını düşürme çabası faiz oranlarında çok daha yüksek oranda bir sıçramaya neden olmuştu. 


Sonuç, ücretlerin düşürülmesi, işsizlikte artış, yüksek bir devalüasyon ve üç basamaklı enflasyon döneminin açılması olarak kendini gösterdi.

1994 sonunda Windows 3.1 için geliştirilen ilk MTH modülleri kullanıcılarına merhaba dedi. Hafızamız bizi yanıltmıyor ise 17 Disket ile kullanıcılarına ulaşan MTH paket yazılımı Windows kullanıcı yüzü ile beklenenden fazla bir ilgi görerek açılışını yapmıştır.

16bit tasarlanan MTH v1.0 ile tüm modeüllerin tamamlanması hedeflenmiş ve şimdiki yapısı olan 7 modüllü bir yapıya kavuşmuştur.


İşletim sisteminde ki gelişmeler ile birlikte Win'95 ve Win'98 ile birlikte yazılımın alt yapısı 32bit 'e terfi etmiş ve Microsoft Windows'un WYSIWYG yani ne görürsen onu alırsın yazdırma alt yapısına kavuşmuştur. İdarelerin istediği föyler ve diğer proje çıktı ihtiyaçlarını karşılayan yapısı ile MTH v2.4 ile birlikte bir piyasa standardı olmuştur. v2.4 sürümü CD ile dağıtımı yapılan ilk sürümdü.2009 senesinmden itibaren versiyon yerine release ile dağıtım alt yapısına kavuşan MTH ile birlikte kullanıcılar 2 yıllık arge desteğini garantilemiş oluyorlar. Halen devam eden release yayın teknikğine göre kullanıcılar 2009, 2011, 2013, 2015 ve 2017 yıllarında kesintisiz ar-ge desteğine sahip olarak günümüze geldiler. R2009 ile birlikte artan içerik ve örnek çizim ve hesap dosyaları ile eğitim videoları ile yazılım sizlere DVD içeriği ile ulaşmaya başladı.R2013 ile birlikte yazılıma 64bit işletim sistemi desteği dahil olmuş Win'7, Win'8 ve Win'10 işletim sistemlerinde hizmet verebilir hale gelmiştir.

Günümüze kadar yüzlerce kamu kurmu, 30'dan fazla üniversite ve binlerce özel işletme ve şahsın hizmetinde proje ve hesap üreten MTH %100 yerli yapısı, ısıtma ve sıhhi tesisat çlözümlerinde MMO ve Türk standartları Klima ve Havalandırma da ise ASHRAE standartlarında binlerce projeye de çözüm sağlamıştır.


2019 senesi içinde 25. Onur yılına uygun olarak MTH R2019 kullanıcılarıa onlarca süprizlerimiz olacak. 2019 senesinin MTH ailesi için büyük gelişmelere vesile olacağını müjdeler ANT Mekanik Ailesi olarak binlerce teşekkür ederiz.

Bir daha ki yazıda görüşkmek üzere.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder