14 Şubat 2020 Cuma

Hastane Kliması : Filtre Seçimi

Merhaba arkadaşlar;

Bugün ülkemizde büyük yanlışlarla uygulana gelen ancak yeni yeni önemi kavranan Hastane Klimasında Filtre seçimi konusuna bir bakış yapacağız.

Bildiğiniz üzere Hastaneler sağlığını kaybetmiş, şifa arayan binlerce kişi ile dolup taşıyor. Kamu sağlığına direk etki eden salgınların önlenmesi ve bireysel sağlığın korunması için Hastane ortamlarının ilgili yüksek sağlık ve emniyet standartlarında işletilmesi gerekiyor.


Bu ortamlara harici patojen ve hastalık girişi yüksek yoğunlukda olduğundan ve yine tedavinin parçası olan sağlık çalışanlarının da yaşam kalitesi ve sağlıklarının korunabilmesi için Hastane ortamlarında çeşitli sınıflarda Hijyenlik sağlanmalıdır.

Kümülatif olarak bir hastanenin eksiksiz vazifesini yapabilmesi ve çeşitli sağlık risklerine maruz kalmaması için en baştan tasarım ve işletmenin ilgili standartlarda yapılması elzemdir. Bunun için hem temiz odalarda hem de mekanik tesisatta hijyen sağlanmalıdır.

Tüm hastane çeşitli sınıflarda olmakla beraber hijyen olmalıdır. Hastanenin hijyeninin sağlanabilmesi için uygun mimari tasarım ile tasarlanmalı, septik bölümlerin diğer yaşam alanları ile uygun sızdırmazlık ve basınç sınıfları ile ayrılması sağlanmalıdır.

Temiz odalarda ki klima sisteminin 365 gün çalışacağı düşünülürse uygun tasarlanmış bir hastane klima sisteminin makul işletme giderleri ile çalışacağıda açıktır. Hijyen bir ortam oluşturulurken hastane klimasının doğru tasarlanması yeterli bir unsur değildir. Mimari elemanların, yer kaplaması, aydınlatma gibi unsurlarında darbeler karşından mukavim seçilmesi, toz, bakteri ve mikro orgznizmaların üremesine fırsat vermeyecek seçilde seçilmesi uygun olur.


Hastane klimasında ki hijyenin bir numaralı adımı Filtrelerdir. Filtreler ortam havasında ki toz ve kirleticilerin tutulmasına yarayan hava temizleme aparatlarıdır. Havanın partiküllerden ayrılması için çeşitli fazlarda filtrelerden geçirilmelidir. buna göre Ön filtre, Hassas filtre, Son filtre ve Kirli hava atış filtresi olmak üzere çeşitli sınıflarda imal edilirler.

Verimleri ve kirletici yakalama kapasiteleri açısından da filtreleri 4 guruba ayırabiliriz. G sınıfı kaba filtreler, F sınıfı ince filtreler, H sınıfı yüksek verimli filtreler (HEPA) ve U sınıfı Ultra hassas hava filtreleriHastane kilmasında hepsi kullanılmakla beraber Ameliyathane, Temiz oda, Hasta hazırlık gibi kısımlarda HEPA ve ULPA sınıfı filtreler tercih edilir. Hepa filtrelerde verim %99.995'e kadar çıkabilmektedir. ULPA sınıfı filtrelerde ise %99.999995'e kadar verim alınabilir.Bir daha ki yazımızda Hastane kilmasının diğer bileşenlerini inceliyeceğiz, görüşmek üzere hoşçakalın.

1 yorum:

  1. Should you care about how the opposite gamers behave whenever you play roulette online? You can base your sport on a lot of completely different roulette strategies, however you can to|you presumably can}'t win at roulette 바카라사이트 every time you play. This is important because it doubles the advantage for the on line casino. On a European wheel you'd expect to lose, in lengthy run|the lengthy term}, 2.7% of any money you wager with.

    YanıtlaSil