18 Mart 2014 Salı

MTH Püf noktaları-1

 

Merhaba Arkadaşlar;

Bugünden itibaren MTH paket yazılımı ile hesap yapmanın ne kadar kolay olduğunu sizlere gösterebilmek adına, MTH Püf noktaları yazı dizisi başlatıyoruz. Bu yazı dizimizde proje safhaları içerisinde MTH paket yazılının sağladığı kolaylıkları ve süprizleri daha detaylı paylaşacağız.

İlk püf noktamızı MTH03 – Isı yükü Hesabı içerisindeki analiz ekrana ayırdık. Yük Zamanı ve Isı Yükü penceresi üzerinde çeşitli opsiyonlar ve seçenekler analiz sırasında dikkate alınacak hususları bünyesinde barındırıyor. Isı yükü analizi logoritmik olarak artan bir döngü sayısına sahip olduğundan analiz sonucuna daha çabuk ulaşmak için yüklü dosyalarda bazı seçenekleri kısıtlayıp kapatarak, muhtemel maksimum yüklere daha çabuk ulaşma imkanınız var.

Örnek vermek gerekirse, 10’a yapı bileşenine sahip, 100 mahalin analizini daha hızlı sonuçlandırmak için öncelikle yük zamanı cetvelini ay ve saat bazından kısaltarak, yazdırma görüntüsü hazırlanmadan ve psikrometrik işlemler yapılmadan analiz yapabilirsiniz.

Hızlı bir analiz sürecinden sonra maksimum yüklerin oluştuğu zaman aralığını dikkate alarak ve yazdırma görüntüleri oluşturarak yapılacak yeni analiz ile zone için bölge yüklerine daha hızlı ulaşmış olacaksınız.

Bir seferde tüm aylar ve tüm saatlerin taratılması ve kullanılmayacak zamanlar için yazdırma görüntüleri oluşturulması zaman israfı olarak karşınıza çıkacaktır. Bizim tavsiyemiz, Yapının geometrisine göre ve hakim yönlere bağlı olarak yük zamanı cetvelinin yaz ayları içerisinde kalacak şekilde ve 08:00 / 18:00 saatleri arasında kalacak şekilde analiz yapılmasıdır.

Bir dahaki yazıca buluşmak üzere, hoşcakalın..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder