13 Ağustos 2015 Perşembe

MTH Püf Noktaları-8 : Yazdırmada Dil Seçimi

 

Merhaba arkadaşlar;

Proje tasarım safhaları içerisinde MTH paket yazılının sağladığı kolaylıkları ve süprizleri daha detaylı paylaşacağımız MTH Püf noktaları yazı dizimizde yeni bir konu ile sizlerle birlikteyiz. Bu yazımızda MTH Modüllerinde yazdırmada dil seçimi konusunu inceliyeceğiz.

Bildiğiniz üzere MTH paket yazılımı piyasalara hizmet vermeye başladığı 1994 senesinden beridir çoklu dil desteğini bünyesinde barındıryor. Bu özellik ile kullanıcılar istedikleri dil dosyası seçimi ile çalışma ortamı ve yazdırma ortamı için farklı dilleri seçebiliyorlar. Türkçe ve İngilizce dil dosyaları standart kurulum ile kullanıcılarına ulaşıyor.

Çalışmanın her hangi bir anında veya sunum için yazdırma seçeneğinden önce gerekli dil dosyası seçimi yapılarak istenilen dilde çalışma ve yazdırma imkanı bulunmakta.

Dil dosyaları windows notepad ile açabileceğiniz txt formatında dosyalar. Yazılım içerisindeki dil editörü ile dosyalarda değişiklik yapılabileceği gibi direk notepad veya herhangi bir kelime işlemci ile ilgili dosyalar açılarak da dil dosyası içeriğinde değişiklikler yapılabilir.

Seçenekler ana menüsünden ulaşacağınız Diller komutu ile ekrana gelen dialog penceresinden gerekli işlemleri yapabilirsiniz.


Seçenekler/Diller Penceresi

Pencere üzerinde listelenen dosyalar kısmında programın kullanabileceği formattaki dil dosyalarını görebilirsiniz. Bu liste içerisindeki dosyalar eklenip kaldırılabilir. Bu listedeki her değişiklik Seçili dil dosyası listesini de etkiler.

Seçili dil dosyası listesinde o anda seçili olan dil dosyası yer alır. örneğimizde ky_tur.lng dosyası yerine kyb_eng.lng dil dosyası seçilerek program dilinin ingilizce olması istenmiş.

Bu işlemin ardından Tamam tuşu ile yapılan işlem onaylanarak pencere kapatıldığında program dahilindeki tüm dil karşılıkları bu dil dosyasından alınarak size sunulacaktır.

R2015 ile birlikte ingilizce dil dosyasında çalışma + yazdırma mecraları için tüm dil karşılıkları ingilizcedir.

Bir ısı kaybı dosyası çıktısındaki Türkçe/İngilizce yazdırma farkı aşağıdaki sekilde oluşur.

 
Türkçe/İngilizce çıktılar.

İster çalışma anında olsun, isterse çalışmanız bittikten sonra olsun, farklı dillerde çalışma ve yazıcı çıktısı alma işlemi sadece 1-2 tık uzağınızda. Sunumlarınıza ingilizce profesyonellik katmak için MTH ‘ın çoklu dil desteğini kullanabilirsiniz.

Bir dahaki yazıda buluşmak üzere, hoşcakalın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder