22 Nisan 2016 Cuma

MTH Püf Noktaları-13 : Isı Kazancı Hesabı, Dizayn bilgileri

Merhaba arkadaşlar,


Proje tasarım safhaları içerisinde MTH paket yazılının sağladığı kolaylıkları ve süprizleri daha detaylı paylaşacağımız MTH Püf noktaları yazı dizimizde yeni bir konu ile sizlerle birlikteyiz. Bu yazımızda Isı yükü modülü, dizayn bilgileri penceresini hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Dış dizayn verileri ister Türkiye şehirleri, isterseniz Dünya şehirleri için;

MTH için Isı kazancı hesabı MMO ‘nun tavsiye ettiği, ASHRAE’nin yayınladığı Eşdeğer sıcaklık farkı yöntemi standartlarında yapıyı oluşturan mahaller ve bu mahallerdeki ısı transferine esas yapı bileşenlerinin özelliklerinin tespit edilmesi, iç yüklerin bulunması prensibi ile hesap yapar. Tüm modüllerde olduğu gibi ısı kazancı hesabı yazılımında da Dizayn bilgileri seçilerek hesaba başlanır. Dizayn bilgileri penceresinde hesabın yapıldığı şehir, kullanıcıdan istenir. Bu işlem ile Tüm bu bilgilerin girilmesi için herhangi bir kaynak yayın, dokümana sahip olunması gerekmez tüm MTH modüllerinde olduğu gibi ısı kazancı modülünde de yazılım tüm katsayı tabir ve tabloların içeriklerini kullanıcının anlayabileceği bir dilde sunar.

K Değeri dosyası yolu gösterin tüm değerler hesabınıza otomatik olarak gelsin;

K Değeri sekmesinde kullanıcı daha önce K Değeri modülünde hesapladığı yapı bileşeni özelliklerini “Gözat” tuşu ile yazılıma tanıtır, bu sayede otomatik hesaplar için gerekli tüm bilgiler yazılımının bünyesine dahil olur. Eğer kullanıcı MTH için K Değeri modülüne sahip değilse yapıyı oluşturan k değerlerini el ile bu pencerede tanıtabilir, bu yöntem ile otomatik hesaplar için gerekli bir çok daha hesap sırasında girilmek zorundadır.

Daha önce tanıttığınız mahal ve yapı bileşeni bilgilerini tekrar kullanabilirsiniz:

Bileşen çağır penceresi ısı kazancı modülündeki en faydalı komutlardan biridir. Dizayn bilgilerinin yazılıma tanıtılması sırasında kullanılan bu sekmede, ısı kazancı hesabı yapılacak yapının daha önceden tamamlanmış bir ısı kaybı hesabı varsa, mahal özellikleri ve yapı bileşenleri ile ilgili inşai bilgiler bu dosyadan okunarak otomatik olarak ısı kazancı hesabı yapılmaya hazır hale getirilir. Yine bu sekme üzerinde içeri çağırılan ısı kaybı hesabında bulunmayan bazı bilgilerde kullanıcı seçimi için bulunmaktadır. Bu sayede kullanıcı K değeri hesabı dosyasından itibaren kullanmaya başladığı hesap dosyalarını bu kısımda da yazılıma tanıtarak hesap otomasyonu için bir adım daha atmıştır.

Başka bir yazıda buluşmak üzere, hoşcakalın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder