20 Nisan 2021 Salı

MTH Isıyükü Hazır Yük Grafikleri

 Merhaba arkadaşlar;
 

 


Bugün sizlerle güzel bir MTH eklentisi paylaşacağız. Bildiğiniz üzere MTH için Isı Yükü hesabı soğutma yükleri hesabı için Eşdeğer Sıcaklık Farkı yöntemini kullanıyor. Bu yöntemülkemize göre özelleştirilebilen bir yöntem olduğu için tercih edilmiş durumda. 

Eşdeğer sıcaklık yönteminde İç Yüklerin bulunmasında Yük grafikleri (Schedule) yöntemi kullanıyor. Bu yöntem iç yükleri oluşturan bileşenlerin günün saatlerine bağlı kullanma yüzdelerini bizden istiyor. Kullanma yüzdeleri içinde o saate ait %100 ibaresi varsa yükün tamamı o saat için iç yük olarak kullanıyor.

Genellikle %100 mertebesinde kullanılan iç yükler maksimum yükün bulunmasını sağlıyor. Bu yöntem her projede sağlıklı sonuç vermeyebilir. Hacmen büyük projelerde iç yükler çok dikkatli etüd edilmeli ve çeşitlendirilmelidir. Yapının kullanım amacı ve yoğunluğuna bağlı olarak bellik cihazların yüzdeleri detaylı olarak hesaplanmalıdır.


Örnek vermek gerekirse ASHRAE FUNDAMENTALS'e göre insan yüklerini dikkate aldığımızda Vasat bir şahıs oturmuş, ayakta. seçeneğinde Duyulur Isı 66 Watt, Gizli Isı 60 Watt, Toplam ısı 126 Watt ortama intikal etmektedir. 1000 kişilik bir ortamda acele ile %100 alınmış bir iç yükler grafiğinde bu tek başına 126 kW enerji sarfiyatına sebebiyet verecektir. İyi dizayn edilmiş bir iç yük grafiği ile örnek olarak bir AVM çalışmasında işletmelerin açılması ve kapanma süresi içinde ki dalgalanmalar dikkate alındığında bu değerin 42 kW'a kadar düşeceği öngörelebilir.


Yeni yayınlanan eklenti ile birlikte çeşitli yapı tipleri ve yoğunluk durumlarına göre İnsan yükleri, Elektrikli cihaz yükleri, Aydınlatma yükleri çeşitlendirilmiştir.

Ülkemize ve meslektaşlarımıza faydası olması dileği ile..

Bu güncelleme R2021 kullanıcılarına ücretsiz..

Bir daha ki yazıda buluşmak üzere, hoşçakalın..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder