12 Mart 2021 Cuma

MTH Güncellemesi : Isı Yükü Hesabı Bölgeleme

 Merhaba arkadaşlar; 

 

 

 

MTH paket yazılımı ile ilgili güzel bir güncellemeyi paylaşmak istiyoruz bugün. MTH Modüleri içerisinde önemli bir yere sahip Isı yükü (kazancı) hesabı programında Bölgeleme penceresi yapısına ek bir özellik kazandırdık. Belli mahallerin bir araya getirilerek bir bölge (zone) oluşturulmasına imkan tanıyan bu pencere ısı yükü hesabının önemli adımlarından bir tanesidir.

 Yeni güncellememiz sadece Bölgeleme penceresinde değil, tesisat bilgiler penceresi ve kopyala/yapıştır pencerelerinde de yapılan geliştirmeleri barındırıyor. Şimdi sırasıyla yenilikleri inceliyelim.

 

Bölgeleme Penceresi üzerinde kullanıcı projesinin barındırdığı tüm mahal ve bölgeler listelenmekte. Yeni ekran ekran teknolojisi ve büyüyen proje ihtiyaçları doğrultusunda Bölgeleme penceresi ebatları büyütülebilir hale geldi. Bundan önceki dönemde bir bölgeye mahaller eklendikçe Bölge ağaç listesi genişlemekte ve son eklenen mahali gösterecek şekilde bölge adı ekrandan kaybolmakta idi. Bu güncelleme ile beraber Bölge adı ekranda kalacak şekilde geliştirme yapıldı.

Bölgeleme Penceresi üzerine Ek Komutlar tuşu yerleştirildi. Ek komutlar tuşu bir veri paylaşım formatı olan CSV (virgülle ayrılan veri paylaşım dosyası) dosyaları oluşturup, okuyabilecek komutlara ev sahipliği yapıyor. Bölgeleri oluşturan mahal numaraları listelerini Seçili bölge ve Tüm bölgeler olmak üzere iki ayrı komut seti ile birlikte bilgisayarınızda istediğiniz yere depolama imkanına sahip oluyorsunuz. Yine Ek Komutlar menüsü altında yer alan İçe aktar komutu ile bilgisayarınızda daha önceden depolanmış Bölgeler mahal listelerini projenize ekleme imkanına sahip oluyorsunuz. Bu işlemler yapılırken listelerin içerdiği mahallerin herhangi bir bölge içerisine seçilmemiş olması gerekiyor. Örnek vermek gerekirse listede bulunan 3 mahalden 1'i daha önce başka bir bölge içerisine seçildiyse, bu komutla beraber gelen listeden 2 mahal yeni bölgeye eklenecek. diğer mahalin bölgesi değiştirilmiyecektir.


 

 

 

 

 

 

 

Tesisat Bilgileri penceresi üzerine bir yeni tuş ve bir yeni checkbox geldi. Bunlara bir bakış yapalım. Tesisat bilgileri kısmı oluşturduğumuz bölgelerin tesisat şartlarını, soğutma yükü bulunması sırasında kullanılacak bilgiler ve bulunan soğutma yüklerini bertaraf edilmesi ile ilgili seçenekleri içeren önemli bir pencere. Projeniz içerisinde onlarca bölge olabilir. Çok sayıda bölge olsa da çok nadir olarak tüm bölgelerin iklimlendirme şartların birbirinden bağımsız oluyor. Genellikle bir veya iki bölge şartı bir binayı klimatize etmek için yeterli oluyor. Bunun yanında tesisat bilgilerini oluşturan çok çeşitli faktörler mevcuttur. Bir projede oluşturduğunuz temel tesisat bilgilerini proje dışında saklamak ve daha sonra oluşturacağınız bölgelerde kullanmak istiyebilirsiniz.

Oluşturulan tesisat bilgilerini projeniz dışında kayıt etmek ve saklamak için yeni bir checkbox pencereye eklenmiş durumda 

Bu checkbox işaretlenerek bölgenin kayıt edilmesi sırasında projeniz haricinde bilgisayarınız üzerinde tesisat bilgileri saklanıyor. ve aynı sekme üzerinde yer alan Ot. doldur tuşunun kullanacağı veri havuzu oluşturulmuş oluyor.

Otomatik doldur tuşu yeni seçilen bölge için kullanılacak tesisat bilgilerinin daha önce oluşturduğunuz standart tesisat bilgileri ile bir seferde oluşturulması için kullanılıyor. Çok detaylı olan tesisat bilgileri bu şekilde bir saniyeden daha az sürede doldurularak üzerinde değişiklik yapmaya hazır hale getiriliyor. Uzun süren tesisat bilgileri girme işlemi bu şekelide çok kolaylaşıyor.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kopyala/yapıştır standart penceresi klasik bir windows işlemi olan Copy/Paste işlemi sırasında ve yine Düzen ana menüsü altında bulunan Dosyadan yapıştır / Dosyaya kopyala penceresi olarakda çalışıyor. Bu pencere üzerinde istenilen mahaller işaretleniyor ve kaynak dosyadan hedef dosyaya kopyalanıyor. Bu işlem daha önce her bir mahal için tek tek yapılıyordur. Çok tabi ki günümüzde projeler yüzlerce mahalden oluşmakta. Çoklu seçim işlemi yapılarak onlarda mahal bir seferde işaretlenip hedef dosyaya kopyalanması sağlanıyor.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mahal sayısı kadar işlem yapmak gerekirken bu yeni güncelleme ile birlikte onlarca mahal bir işlem ile dosyalar arasında paylaşılabiliyor.


Sadece MTH#1 R2021 kullanıcılarının yararlanabileceği bu yenilikler ile projelerinizi daha hızlı tamamlama imkanı bulacaksınız. R2021 kullanıcıları bu güncellemelere ücretsiz ulaşabiliyor. MTHABN ve MTHUPD ürünlerini edinen kullanıcılarımızda bu güncellemelere ulaşabilecek. Internet mağazalarımızda ilgili ürünlere ulaşabilirsiniz. Daha nice yenilikler ve değişiklikler ile sizlere hizmet etmeye devam ediyoruz, bizi takip edin. Bir daha ki yazıda buluşmak üzere, hoşçakalın..Hiç yorum yok:

Yorum Gönder